img

Aplikacje lokalizacyjne

Aplikacje lokalizacyjne naszych bliskich są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się ich dziecko. Przydadzą się także osobom, które opiekują się osobami starszymi. 

Lokalizacja dziecka 

Wyobraźmy sobie, że w dowolnym momencie możemy zobaczyć, gdzie jest nasze dziecko. Przestajemy się martwić, czy na pewno trafiło do domu, do szkoły. Takie rozwiązanie zapewni nam nie tylko spokój, ale także poczucie bezpieczeństwa dla dziecka. 

Nie szpieguj, dbaj o bezpieczeństwo 

Prawo mówi jasno, dla bezpieczeństwa dziecka, rodzic może ingerować w jego prywatność. Możemy lokalizować jego położenie, nakładać kontrolę rodzicielską na urządzenia, którymi się posługuje. Warto jednak, aby dziecko było tego świadome. Nie róbmy tego potajemnie. Gdy nasza pociecha dowie się, że bez jej wiedzy śledzimy jej położenie, może poczuć się oszukana. Gdy chcemy namierzać lokalizację osoby dorosłej, zawsze musimy mieć jej zgodę. 

Wszystko oczywiście zależy od naszego sumienia. To my decydujemy o tym, co jest dla nas normalne, a z czym będziemy się źle czuć. Ważne jest także wyznaczenie jasnych reguł, kiedy obywa się lokalizacja. Jeśli mamy nastoletnie dzieci, możemy ustalić, że będziemy sprawdzać gdzie są, jedynie gdy będą wieczorem poza domem. Chodzi tu o ich bezpieczeństwo. 

Jak działa aplikacja lokalizująca 

Aplikacja działa za pomocą sygnału GPS. Dzięki temu na bieżąco możemy śledzić położenie danej osoby. Niektóre aplikacje nie działają jednak tak płynnie i bywa, że nie widzimy dokładnego położenia danej osoby. Niektóre aplikacje posiadają również opcję śledzenia grupy osób, a także przypisywanie ich do określonych sfer. Kiedy osoba wejdzie w daną strefę lub ją opuści, otrzymamy powiadomienie. Ciekawą opcją jest "wirtualna asysta", a więc udostępnianie swojego położenia, gdy wracamy po ciemku do domu. W razie potrzeby, nasze dziecko może włączyć alarm w aplikacji, a my otrzymamy powiadomienie (przenikliwy dźwięk), o tym, że coś jest nie tak. W ten sposób możemy zapobiec niejednej tragedii. 

Szymon Wyszyński

Redakcja namierzkomorke.pl

Zobacz również