img

Kradzież: jak namierzyć smartfon z Androidem

Kradzieże telefonów to nadal dość poważny problem. Smartfony z Androidem to jak przenośne komputery, które nie służą jedynie do dzwonienia czy wysyłania wiadomości. Za ich pomocą logujemy się do rożnych serwisów, skrzynek pocztowych, konta bankowych, trzymamy tam swoje dokumenty i zdjęcia.

Utrata urządzenia będzie więc nie tylko finansowo dla nas problemem, ale to również ryzyko, że nasze dane będą dostępne dla innych, niepowołanych do tego osób. Dlatego w przypadku kradzieży telefonu należy szybko działać, by urządzenie dało się zabezpieczyć. Google daje nam narzędzie, które pozwala na wygodne namierzanie i zablokowanie urządzeń z Androidem. Swoje propozycje mają także inne firmy przygotowujące aplikacje, które nie są bezpośrednio związane z firmą dostarczająca oprogramowanie na urządzenie.

Menadżer urządzeń Android to rozwiązanie, które przygotowywane jest przez firmą Google i pozwala na namierzenie telefonu i jego zablokowanie. Aby z tego skorzystać należy na początek zainstalować aplikacje po tym jak pobierzemy ją ze sklepu Google Play. To jednak nie wszystko, ponieważ konieczne będzie także włączenie GPS-a, bez tego bowiem namierzenie urządzenia nie będzie w ogóle możliwe. Dlatego w ustawieniach trzeba będzie wejść do sekcji lokalizacja i tam uruchomić GPS.

Jak namierzyć urządzenie z poziomu tej aplikacji?

Jeśli urządzenie zostało skradzione należy jak najszybciej uruchomić aplikację Menadżer urządzeń Android na innym urządzeniu, które ma ten system. Następnie trzeba będzie się zalogować do usługi poprzez nasze konto w Google. Aplikacja wyświetli wszystkie posiadane przez nas urządzenia, na których jest Android.

Lokalizator telefonów z Androidem

Następnie będzie trzeba wybrać jedno z tych urządzeń i menadżer wskaże nam przybliżoną lokalizację. Aplikacja będzie mogła namierzyć urządzenie wyłącznie, gdy będzie miało włączony GPS a także będzie podłączone do sieci z pomocą sieci 3G albo Wi-Fi.

Namierzenie urządzenia z poziomu przeglądarki?

W przypadku, gdy nie będziemy mieli innego urządzenia z Androidem do swojej dyspozycji nie trzeba się martwić. Usługa namierzania powinna także działać z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy jedynie wejść na stronę internetową Menadżer urządzeń Android. Tam będzie trzeba zalogować się kontem Google. Gdy to zrobimy pokaże się mapa, na której będą lokalizacje urządzeń z Androidem. Jeśli nasz telefon będzie blisko, ale go nie widzimy będzie można również uruchomić funkcję zadzwoń. Dzięki temu łatwiej będzie nam odnaleźć takie urządzenie.

Poza menadżerem urządzeń Android istnieje także wiele zewnętrznych aplikacji, dzięki którym lokalizowanie telefonu z Androidem będzie możliwe.

Karol Zawada

Redakcja namierzkomorke.pl

Zobacz również